Filmowa wiosna z 15. Przeglądem Filmowym czASKina

| 16–18 kwietnia, Cieszyn

Przegląd Filmowy czASKina to coroczne wydarzenie, które od 2004 roku organizują studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. Przez trzy dni uczestnicy mają szansę obejrzeć filmy o niebanalnej tematyce.

Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „Jasna strona buntu”. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wielokrotnie nagradzany amerykańsko-brytyjski komediodramat „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” (reż. M. McDonagh) z oscarowymi rolami Frances McDormand oraz Sama Rockwella, w programie planowane są również projekcje takich filmów, jak: „Fala” (reż. D. Gansel), „Szczękościsk” (reż. K. Kądziela), „Królewicz Olch” i „Twist & Blood” (reż. J. Czekaj), „Ja, Daniel Blake” (reż. K. Loach) oraz „Dziku” (reż. K. Chojnacka).

Plakat promujący przegląd filmowy

Projekcje w ramach Przeglądu Filmowego czASKina będą wyświetlane w kinie Piast w Cieszynie od 16 do 18 kwietnia 2018 roku. W pierwszym dniu przewidziana jest projekcja filmu „Buntownik bez powodu” (reż. N. Ray), której towarzyszyć będzie wykład filmoznawczyni dr hab. Eweliny Koniecznej z Zakładu Edukacji Kulturalnej UŚ. Spotkanie adresowane jest przede wszystkim do uczniów szkół średnich, istnieje jednak możliwość uczestnictwa innych osób po wcześniejszej rezerwacji (e-mail: czaskinacieszyn@gmail.com).

W drugim dniu przeglądu miłośnicy kina będą mogli zobaczyć krótkometrażowe dokumenty przygotowane przez uczestników Akademii Filmu Dokumentalnego. W projekcie udział biorą uczniowie cieszyńskich szkół ponadpodstawowych.

Przeglądowi filmowemu towarzyszyć będą także wydarzenia kulturalne, jednym z nich jest spotkanie z prof. Ingą Iwasiów, autorką takich książek, jak „Pięćdziesiątka” czy „Bambino”, za którą pisarka została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2009.

Tegoroczna edycja wydarzenia została zorganizowana w ramach „Tygodnia z wydziałem”. Wydarzenie wpisuje się również w program obchodów jubileuszu Uniwersytetu Śląskiego.

Bilety oraz karnety na przegląd filmowy można nabyć przy stoisku w holu głównym budynku Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ.

Ratuszowa 1, 43-400 Cieszyn