Klaudia Roksela
Fot. Małgorzata Kłoskowicz

Klaudia Roksela – etnolog, współautorka projektu Gryfnie.com. Absolwentka Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Etnologia pojawiła się w mojej głowie, gdy spotkałam podczas jednego z konkursów śląskiej gwary prof. Daniela Kadłubca. To on powiedział mi, że istnieje taka dziedzina nauki, która mogłaby mnie zainteresować. Miał rację. Zaczęłam więc studia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Fajnie się tam studiowało. To małe miasto, w którym spotkałam przyjaznych, otwartych i pracowitych ludzi. Etnologię studiowali indywidualiści. Każdy wyróżniał się nie tylko zainteresowaniem, lecz również… sposobem ubierania się. Studenci etnologii to naprawdę barwni ludzie.

 

Po ukończeniu licencjatu na Uniwersytecie Śląskim i studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim zaczęłam oczywiście szukać pracy. Postanowiłam znaleźć swoją drogę, która pozwoliłaby mi realizować etnologiczne zainteresowania i jednocześnie zrobić coś pożytecznego dla mieszkańców Śląska. Razem z Krzysztofem, moim mężem, który jest programistą, wymyśliliśmy serwis Gryfnie.com oferujący ubrania, kubki, książki, plakaty i inne rzeczy popularyzujące śląską mowę. Chcieliśmy trafić przede wszystkim do młodego odbiorcy. Zależało nam, aby Gryfnie pokazywało Śląsk takim, jakim my go czujemy. Jaki zatem jest ten nasz Śląsk? Kolorowy, głównie zielony, ale też industrialny, swojski, przyjemny do życia i radosny, po prostu gryfny.