ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI KATOWICE 2017

Dr Primo promujący festiwal naukiSocial media, techniki perswazyjne w reklamie, programowanie na Edumacie lub w języku Python, elementy sensoplastyki, roboty (Ozobota, LEGO Mindstorm), mózgomania, protokół dyplomatyczny, etykieta i kurtuazja, kreatywność, paleografia, zagadki śladów kryminalistycznych, podstawy języka arabskiego i chińskiego – to zaledwie niewielka część zagadnień, jakie znajdują się w programie, zorganizowanego przez największe śląskie uczelnie (Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych) oraz Miasto Katowice, Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2017, który potrwa od 30 listopada do 2 grudnia 2017 roku.

Pierwszego dnia festiwal odbywać się będzie w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego; zainauguruje go wydarzenie „Science on Stage”, w ramach którego zaplanowano prezentacje młodzieżowych teatrów naukowych z całej Polski, debatę pt. „Myślenie na scenie” z udziałem prof. zw. dr. hab. Tadeusza Sławka (literaturoznawcy), prof. dr hab. Ewy Bartnik (genetyka), prof. dr. hab. Krzysztofa Antoniego Meissnera (fizyka teoretycznego) oraz prof. zw. dr. hab. Bogdana Dembińskiego (filozofa), a także nowatorski, muzyczno-taneczny spektakl pt. „Obertaniec-oberwaniec” Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”.

Przez kolejne dwa dni miejscem festiwalowych spotkań będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Tam rozmieszczonych zostanie 200 stanowisk, przy których odbywać się będą liczne pokazy, warsztaty i eksperymenty popularyzujące wszystkie sześć obszarów wiedzy: nauki humanistyczno-społeczne, przyrodnicze, ścisłe, techniczne, medyczne oraz sztukę, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Dzieci przy stołach laboratoryjnych

Festiwal stanie się również okazją do wysłuchania 100 wykładów, przyjrzenia się pomysłom wynalazców oraz konstruktorów amatorów pracujących w piwnicach, garażach albo warsztatach i wybrania w plebiscycie najbardziej inspirującego konceptu, obejrzenia rozgrywek „EduEsportCup”, a także sprawdzenia swoich umiejętności dzięki różnym grom (np. „Escape room w 40 minut dookoła świata”, „Gra językowa: na tropach języka”). Uczestnicy będą mogli podjąć próbę bicia rekordu w liczbie osób grających na petafonie – instrumencie wymyślonym przez fizyków z Uniwersytetu Śląskiego, zmierzyć się w turnieju z profesjonalnymi graczami, porozmawiać z ciekawymi osobowościami nie tylko ze świata nauki (wśród których znajdą się m.in.: Tomasz Rożek, Piotr Baron, Wiktor Niedzicki i Filip Springer) czy spotkać się z reprezentantami najpopularniejszych polskich centrów nauki: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Najmłodsi uczestnicy festiwalu podczas sprawdzania sposobów elektryzowania ciał

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. W specjalnie przygotowanej dla dzieci strefie będzie można odbyć niezwykłą podróż na Biegun Północny, zobaczyć ciekawe właściwości „suchego” lodu, mroźne chmury, lewitujące bańki i pianowy lodowiec, a także wziąć udział w pokazie sztuki walki judo i lekcji tańca.

Szczegółowe informacje, harmonogram oraz formularze rejestracyjne dostępne są na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl.

Dr Tomasz Rożek podczas ubiegłorocznego festiwalu nauki

plac Sławika i Antalla 1, 40-166 Katowice