mgr Marta Obuch

fot. Katarzyna Tomczyk

Autorka komedii kryminalnych, poetka, dziennikarka. Debiutowała w 2007 roku powieścią pt. ,,Precz z brunetami!'. Następnie ukazały się: ,,Diabelska ewolucja" (2009), ,,Miłość, szkielet i spaghetti" (2012) i inne. Absolwentka Wydziału Filologicznego UŚ.

Dla mnie uniwersytet to nie bryła architektoniczna, to przede wszystkim ludzie. Bardzo ceniłam sobie zajęcia z poetyki prowadzone przez profesor Annę Szawernę-Dyrszkę. Ona pokazała nam, że zasady logicznego myślenia mają zastosowanie w pisaniu każdego rodzaju tekstu. Imponowała mi intelektem, przygotowaniem do zajęć, szacunkiem do drugiego człowieka. Z dziką przyjemnością wspominam również filozofię z profesorem Bogdanem Dembińskim, to było hartowanie młodych umysłów, karmienie ich głęboką i niespodziewaną myślą.

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam plac Sejmu Śląskiego, przy którym znajduje się Wydział Filologiczny, uśmiechnęłam się. Imponujący gmach Urzędu Marszałkowskiego, w pobliżu stary cmentarz i pstrokate kamienice, których fronty zasłania wydziałowy budynek - to tylko kilka przykładów pokazujących, jak inspirująca jest ta przestrzeń. I właśnie dlatego bohaterowie jednej z moich książek ('Szajba na peronie 5.') przenoszą się w czasie ze słynnego katowickiego peronu… na plac przed uczelnią.