dr Zygmunt ŁukaszczyK

dr Zygmunt Łukaszczyk
fot. archiwum prywatne

Dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku, wojewoda śląski w latach 2007-2014, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego od 2014 do 2016 roku. Absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ.

Moja fascynacja fizyką zaczęła się już w szkole podstawowej w Żorach. Ćwiczenia i przygotowywanie rozbudzających ciekawość doświadczeń oraz kontakt z naukowcami z uczelni amerykańskich zaowocowały eksperymentalną pracą maturalną, stąd też naturalnym wyborem studiów była fizyka doświadczalna na Uniwersytecie Śląskim.

Życie studenckie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku było specyficzne. Nie mieliśmy zbyt wiele wolnego czasu ze względu na ogrom zadawanych zadań, zaliczeń i egzaminów. Jednak nie samą nauką student żyje. Podczas studiów prowadziłem harcerską drużynę wodną. W 1984 roku popłynąłem na pokładzie 'Zawiszy Czarnego' w rejs życia po Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej, a żeglarstwo do dzisiaj pozostało moją pasją. Czasu studenckiego z tamtych lat nie da się z niczym porównać. W środowisku uniwersyteckim rodziła się po raz kolejny droga ku wolności. Wielu z nas angażowało się w działania 'Solidarności', zmotywowani byliśmy do walki o wolność i demokrację w naszym kraju.