mgr Tomasz Olszewski

fot. Małgorzata Kłoskowicz

Grafik Filharmonii Śląskiej, autor projektów okładek płyt muzycznych, takich jak 'Black Monolith' Piotra Schmidta i Michała Wierby. Absolwent Wydziału Artystycznego UŚ.

Pierwszy afisz przygotowałem samodzielnie w 2002 roku na potrzeby Festiwalu Kultury Studenckiej Cieszynalia. Pomyślałem wtedy, że skoro mam możliwość zaprojektowania profesjonalnej pracy, umieszczę zdjęcia moich znajomych ze studiów, z akademika czy z rodzinnego miasta Chorzowa. W centralnej części znajdował się więc program festiwalu, natomiast na obrzeżach - między innymi twarze moich sąsiadów, Arka i Grześka, kolegi z podstawówki Dawida, przyjaciół z roku, Pauliny Poczętej (pracującej obecnie na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie) czy Tymoteusza Ciastko, znajomego z zespołu Eternal Deformity. Był to rodzaj niespodzianki, oni oczywiście nie wiedzieli, że swoje twarze zobaczą na rozwieszonych w mieście afiszach. Co więcej, nie wszyscy siebie rozpoznali i zdarzało się, że musiałem palcem wskazywać, kto gdzie się znajdował. Zaskoczenie było ogromne.