dr Olga B. Koper

Fot. archiwum prywatne

Nanotechnolog, O&G Market Leader w Battelle Memorial Institute (USA), pracownik naukowy Kansas State University, laureatka nagrody Białego Domu dla Innowatorów Imigrantów. Absolwentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ.

Na pierwszym roku studiów mieszkałam w akademiku, bardzo blisko chorzowskiego ZOO i Wesołego Miasteczka. Tam się uczyłam i odpoczywałam. Przynajmniej raz w tygodniu chodziłyśmy też z moją współlokatorką Kasią Cieślą do małej kawiarenki niedaleko dworca, gdzie były przepyszne kawowe kremy w pucharkach. Kiedy parę lat temu przyjechałam do Polski z moimi synami, pokazywałam im wiele katowickich miejsc, w których spędziłam tyle miłych chwil.

Podczas studiów na Uniwersytecie Śląskim zdobyłam podstawy chemicznej wiedzy. Tu zaczęła się również moja przygoda z nanotechnologią, którą do dzisiaj się zajmuję. Na początku chciałam zostać nauczycielką chemii w liceum, jednak spotkanie z dr. Janem Habdasem zupełnie odmieniło moje życiowe plany. Dzięki niemu zdecydowałam się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Do tej pory utrzymujemy kontakt, jest przyjacielem rodziny. Życzę każdemu seminarzyście, aby miał tak dobre stosunki ze swoim promotorem. Zawsze starał się pomagać studentom, miał czas na dyskusje, przekonywał nas, że ważne jest, aby lubić pracę, którą się wykonuje.