mgr Marta Fox

mgr Marta Fox
fot. Janusz Stobiński

 

Poetka, powieściopisarka, felietonistka, autorka ponad 40 książek (w tym: powieści, opowiadania, wiersze, eseje), laureatka wielu nagród. Absolwentka Wydziału Filologicznego UŚ.

 

Na pierwszym roku studiów chodziłam na 'gościnne' wykłady z literatury powszechnej profesora Zygmunta Czernego. Przychodził na zajęcia w czarnym, karakułowym futrze, bez względu na porę roku. Futro wieszał na klamce okna. Raz podałam płaszcz profesorowi, cudownie zasuszonemu staruszkowi. Jakże się zawstydził. 'Ależ, droga pani - powtarzał - to być nie może, aby kobieta mi usługiwała'. Ucałował moje ręce i zaprosił na kawę do 'Gołębnika', kawiarni na samej górze. Można było stamtąd wyjść na dach, więc latem przesiadywałam pomiędzy kominami, ucząc się i opalając przy okazji.

 

Profesor Czerny kupił mi także 'carmena'. Nie odważyłam się przy nim zapalić. Koleżanki siedziały obok i obserwowały tę niebywałą sytuację. Gdyby ta scena była castingiem do filmu 'Niedołęga', zajęłabym pierwsze miejsce. Nieraz powracałam do tamtej chwili. Nie pamiętam, czy zdobyłam się na rozmowę. Za to potem, w wyobraźni, toczyłam z profesorem długie dysputy.