mgr Zygmunt Kwapis

fot. Małgorzata Kłoskowicz

Starszy specjalista SL ds. edukacji leśnej, pracownik PGL Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kobiór. Absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Zaczynałem studia, gdy Instytut Biologii Uniwersytetu Śląskiego dopiero powstawał. Na początku studentów było niewielu, około 50 osób. Znaliśmy się wszyscy, bez względu na rocznik. Instytut został zorganizowany przez profesora Przemysława Trojana, autorytet w dziedzinie ekologii. To nas nobilitowało. Sprowadził mnóstwo ciekawych, ambitnych asystentów, z niektórymi z nich pracowałem zresztą później zawodowo. Tworzyliśmy wąskie grono zaprzyjaźnionych ludzi, chociaż zawsze śmialiśmy się, że nigdy nie uda nam się skompletować żadnej instytutowej drużyny piłkarskiej - 'dominowały' bowiem dziewczyny. Panował ogólny entuzjazm, spędzaliśmy na wydziale mnóstwo czasu, działaliśmy intensywnie w kole naukowym. Szczawnica, Jaworki, bacówka pod Wysoką, po której dziś, niestety, zostały tylko zgliszcza - to miejsca, które odwiedzaliśmy podczas obozów naukowych. Prowadziliśmy również badania związane z fizjologią zwierząt czy botaniką, opisywaliśmy na przykład… skład gatunkowy mrówek i badaliśmy gradient siedliskowy poprzez odławianie owadów przy użyciu słynnych pułapek Barbera.