Wykłady mistrzowskie: dr hab. Dagmara Drzazga

dr hab. Dagmara DrzazgaDziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej, od wielu lat związana z oddziałem TVP w Katowicach, doktor habilitowany sztuki filmowej, adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jest autorką wielu reportaży oraz filmów dokumentalnych, laureatką prestiżowych nagród m.in. Prix Italia w Turynie we Włoszech, Grand Prix „Biała Kobra” na XII Ogólnopolskim Festiwalu Mediów w Łodzi, Grand Prix Documentary na Międzynarodowym Festiwalu Europejskiej Federacji Publicznych Telewizji Regionalnych CIRCOM REGIONAL we Włoszech, Grand Prix na XV Międzynarodowym Festiwalu Telewizji Regionalnych w Koszycach na Słowacji, czy Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie (dwukrotnie).

Była także jurorem podczas polskich i międzynarodowych festiwalów filmowych oraz telewizyjnych w Doha w Katarze, w Bułgarii, Irlandii, Danii i na Słowacji. Jest autorką publikacji naukowych, artykułów prasowych i esejów.

Filmowy Śląsk: twórcy, krajobrazy, konteksty

Wykłady poświęcone zostaną filmowemu odkrywaniu Śląska. Bohaterami poszczególnych spotkań będą twórcy: zarówno uznani i rozpoznawalni na świecie reżyserzy, jak i młode pokolenie, które dopiero uczy się (lub uczyło) sztuki opowiadania obrazem. Oddamy także głos dokumentalistom – ich postrzeganie i opisywanie świata jest cenną refleksją nad wizerunkiem naszego regionu. Śląsk przeniknął do filmowych kadrów poprzez swoją historię, przestrzeń, różnorodność, złożoną sytuację społeczną, czy wręcz metafizykę. Podążymy tym tropem.

Kino Kazimierza Kutza: awangarda i tradycja
12 kwietnia 2018 roku
Filmowe światy Lecha Majewskiego
19 kwietnia 2018 roku