Wykłady mistrzowskie: dr inż. Roman Simiński
Informatyk, programista, pracownik Zakładu Systemów Informatycznych Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego.
Jego zainteresowania zawodowe to metody, języki i narzędzia programowania oraz metody projektowania systemów informatycznych. Zainteresowania naukowe koncentrują się na metodach sztucznej inteligencji, głównie systemach z regułowymi bazami wiedzy, wnioskowaniu w systemach regułowych, inżynierii wiedzy i eksploracji danych.
„Współczesne oblicza informatyki”
- „Świat w którym rządzą zera i jedynki”
- Co łączy telefon komórkowy z telegrafem? Dlaczego komputer jest „cyfrowy”. Po co są zera i jedynki, skąd się wzięły? Jak działa komputer, czy smartfon działa inaczej? Czy lodówka może być komputerem? Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań dostarczy pierwszy wykład z serii „Współczesne oblicza informatyki”. Wykład prezentuje w przystępny sposób fundamentalne zagadnienia związane z cyfrową reprezentacją informacji, ich transmisją i przetwarzaniem. W trakcie wykładu będzie można zrozumieć architekturę oraz istotę działania współczesnych urządzeń komputerowych.
- „Piksele i wektory czyli grafika komputerowa”
- Grafika komputerowa jest w naszym życiu wszechobecna, zarówno na ekranach komputerów, smartfonów jak i w wydawnictwach drukowanych. Drugi wykład z cyklu „Współczesne oblicza informatyki” poświęcony jest cyfrowej reprezentacji obrazów, przybliża metody ich pozyskiwania i przetwarzania. W trakcie wykładu będzie można poznać bitmapową i wektorową reprezentację obrazów cyfrowych, ich wady i zalety, metody i obszary ich wykorzystania a także dowiedzieć się jak wykorzystać darmowe narzędzia do obróbki obrazów.
- „Programowanie – wiedza tajemna czy wspaniała przygoda dla każdego?”
- Programowanie komputerów to pasjonująca dziedzina, która obrosła wieloma mitami i legendami. Trzeci wykład z cyklu „Współczesne oblicza informatyki” ma wskazać ile w tych mitach i legendach jest prawdy. Wykład przedstawia czym w istocie jest programowanie, jakie wykorzystuje metody i narzędzia, czym są języki programowania, jak się je wykorzystuje. No i, oczywiście, w trakcie wykładu będzie można sobie wyrobić zdanie na temat tego, czy programowanie może być wspaniałą przygodą.
- „Czy komputery są od nas inteligentniejsze?”
- Wizja myślących komputerów i inteligentnych maszyn jest od lat obecna w literaturze i filmie. Pojęcie „sztucznej inteligencji” jest obecne zarówno w opracowaniach naukowych jak i w opracowaniach popularnych. Celem czwartego wykład z cyklu „Współczesne oblicza informatyki” jest przedstawienie koncepcji stojących u podstawy kreowania zachowań inteligentnych w świecie komputerów. Przedstawione zostaną wiodące metody i techniki uzyskiwania komputerowych zachowań inteligentnych oraz ich obszary zastosowań, wady i zalety. W trakcie wykładu będzie można wyrobić sobie własną opinię na temat tego czym jest i czym może być sztuczna inteligencja, oraz czy komputery są, lub mogą być, od nas inteligentniejsze.
- „Zachmurzona informatyka i powódź danych”
- Informatyka to ciągłe zmiany i ciągły rozwój. Urządzenia komputerowe stają się coraz wydajniejsze a jednocześnie coraz mniejsze. Jeszcze niedawno kilka osób współdzieliło jeden komputer, aktualnie jedna osoba wykorzystuje wiele urządzeń komputerowych. Jak zapanować nad informacjami wykorzystywanymi na różnych urządzeniach? Jak współdzielić informacje, jak wygodnie korzystać z ulubionych aplikacji? Duża liczba urządzeń generuje dużą liczbę informacji. Jak radzić sobie z zalewem informacji, czego można się nauczyć analizując duże zbiory informacji? Ostatni wykład z cyklu „Współczesne oblicza informatyki” poświęcony jest chmurom obliczeniowym, prezentuje ich możliwości i zastosowania. Wykład prezentuje również problematykę dużych zbiorów danych oraz metody ich konstruktywnego wykorzystania.
Rejestracja uczestników
MIEJSCE SPOTKAŃ: rektorat Uniwersytetu Śląskiego, aula im. Kazimierza Lepszego (I piętro)
Zobacz wszystkie WYKŁADY MISTRZOWSKIE