Wykłady mistrzowskie: prof. Jacek Jania
Światowej klasy badacz lodowców i środowiska obszarów polarnych, uznany geomorfolog i specjalista z zakresu teledetekcji, międzynarodowy autorytet w zakresie badań lodowców uchodzących do morza. Prowadził badania glacjologiczne i geomorfologiczne na Spitsbergenie, Islandii i na Alasce, a także w Tatrach i na terenie północnej Polski. Uczestnik ponad 30 wypraw na Spitsbergen, wieloma z nich kierował. Ceniony nauczyciel akademicki.
„Czy da się schłodzić Ziemię?
O cieplejszym klimacie, ekstremach pogodowych i znaczeniu Arktyki”
Poszczególne wykłady dotyczyć będą następujących kwestii:
- Jest ciepło. Czy będzie cieplej? | 14.12.2017
- Ocieplenie klimatu – nadal zagadka dla nauki. A przecież zagadnienie trywialne – codziennie w mediach i ustach przez polityków. Podstawowe definicje i standardy. Co wiemy o ociepleniu w świetle faktów? Cieplejszy klimat w Polsce oraz w skali globalnej. Czy wszędzie i czy jednakowo? Obserwacje, ich interpretacje oraz modele zmian. Jak ciepło będzie w przyszłości? Czy dotyka to nas bezpośrednio?
- Globalna klimatyzacja | 21.12.2017
- Jak działa system klimatyczny w skali globu? Interakcja atmosfery z oceanami i kriosferą. Cyrkulacja wód oceanicznych a cyrkulacja atmosfery. Magiczne terminy naukowe: El Niño, La Niña, Oscylacja Arktyczna (AO), NAO i inne. Te straszne gazy szklarniowe. Inne „przyśpieszacze” zmian klimatu. Czy coś jednak te zmiany hamuje?
- Okłady z lodu | 11.01.2018
- Znaczenie kriosfery, czyli: lodu morskiego, lodowców, pokrywy śnieżnej oraz lodu w gruncie dla zmian klimatu. Rola Arktyki. Co znaczy „arktyczne wzmocnienie”? Ciepła Arktyka – zimne kontynenty. Drzemiący kolos lodowy Antarktyki. Co może się zdarzyć gdy ogrzeje się Antarktyda?
- Zimniej i cieplej. To przecież już było! | 18.01.2018
- Zmiany klimatu w historii geologicznej Ziemi. Historia klimatu w ciągu ostatnich milionów i tysięcy lat. Ziemie Polski pod lądolodem. Zlodowacenia i interglacjały. Co pozostało po inwazji lodowców ze Skandynawii. Fluktuacje klimatyczne w historii ludzkości.
- Wyczekując ochłodzenia | 26.01.2018
- Skutki środowiskowe, ekonomiczne i społeczne ocieplania klimatu. Zdarzenia ekstremalne – nieprzewidywalność i szukanie prawidłowości. Przykłady z Polski oraz innych regionów. Strategie działań w konfrontacji z ociepleniem. Jak stawiać czoła zmianom klimatu? Czy da się schłodzić Ziemię?
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
MIEJSCE SPOTKAŃ: rektorat Uniwersytetu Śląskiego, aula im. Kazimierza Lepszego (I piętro)
Zobacz wszystkie WYKŁADY MISTRZOWSKIE