Wykłady mistrzowskie: dr hab. Małgorzata Kaniowska i współpracownicy

dr hab. Małgorzata Kaniowska

Dr hab. Małgorzata Kaniowska – dyrygent, pedagog, animator kultury.

Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od roku 2016 pełni funkcję prodziekana ds. badań naukowych, artystycznych i współpracy międzynarodowej.

Założycielka i dyrektor artystyczny orkiestry „Camerata Impuls”, z którą zrealizowała szereg projektów koncertowych i fonograficznych (udział w nagraniu 14 płyt kompaktowych). Jako dyrygent występowała w kraju i zagranicą m.in. w Hiszpanii, Czechach, Wielkiej Brytanii. Brała udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach.  Czytaj więcej →

„Artysta – powołanie czy profesja”

Folklor muzyczny Beskidów. Karpackie instrumenty ludowe  | dr MAGDALENA SZYNDLER  |  14.12.2017
Ludowa kultura muzyczna jest bez wątpienia doskonałym źródłem wiedzy nie tylko na temat regionu, ale też jego historii i rozwoju kulturowego. Folklor muzyczny to przede wszystkim pieśni i instrumenty ludowe, które na Śląsku Cieszyńskim i w Beskidach funkcjonują do dzisiaj. Postacie znakomitych muzyków ludowych i twórców instrumentów – Przemysława Ficka i Marcina Blachury są najlepszym tego dowodem. Podczas spotkania zademonstrują oni skonstruowane przez siebie instrumenty i narzędzia dźwiękowe, ich estetykę i brzmienie.
Folklor i jego przekształcenia. Rożne oblicza muzyki folkowej  | dr MAGDALENA SZYNDLER  | 21.12.2017
Muzyczna kultura ludowa (i nie tylko) ulega ciągłym przekształceniom. Od lat repertuar źródłowy jest inspiracją dla twórców różnych kręgów kulturowych. Zarówno muzycy ludowi jak i wykształceni klasycznie chętnie sięgają do źródła tworząc nowe formy (muzyka folkowa i szeroko rozumiany world music). Ilustracją muzyczną wykładu będzie występ Międzywydziałowego Zespołu Folkowego „FolkUŚ”.
Wzajemna relacja artysta – społeczeństwo w wymiarze społecznej historii sztuki  |  dr hab. MAŁGORZATA KANIOWSKA  | 11.01.2018
Inspirację dla analizy wzajemnych relacji, jakie zachodziły i wciąż zachodzą w wymiarze odwiecznego, burzliwego „romansu” artysty z resztą społeczeństwa stanowiło dla mnie znakomite studium, omawiające ważniejsze kierunki w zakresie związków sztuki i zarządzania, a także lokujące je w kontekście społecznym, jakim jest „Społeczna historia sztuki” Arnolda Hausera. Niniejszy wykład ma na celu prezentację kilka punktów węzłowych, które połączone w czasie, stają się swoistą mapą, według której podążał ten swoisty mariaż twórcy z pozostałymi członkami swojej społeczności, aby uzyskać kształt współcześnie nam znany.
Sztuka dyrygowania – historia i współczesność  |  dr hab. MAŁGORZATA KANIOWSKA  | 18.01.2018
Czy funkcja dyrygenta zespołu chóralnego i orkiestrowego była zawsze taka sama, jaką jest dzisiaj? Jak ewoluowała przez wieki? Kiedy i dlaczego zaistniało pojęcie odtwórczej „wolności” dyrygenta? Czym charakteryzuje się XX wiek – zwany „złotym okresem” historii dyrygentury? Na te i wiele innych pytań związanych ze sztuką dyrygencką, słuchacze wykładu znajdą odpowiedzi podczas tego zimowego popołudnia.
Muzyka – moja pasja i mój zawód  |  dr AGATA HOŁDYK  |  25.01.2018

Jeśli chcesz się dowiedzieć:

* jaka jest specyfika nauki na Wydziale Artystycznym UŚ,
* jak efektywnie pracować i ćwiczyć na instrumencie,
* jak muzyka może stać się nie tylko pasją, ale także sposobem na życie
ten wykład jest dla Ciebie! Rozwijając swoje zainteresowania i umiejętności, poszukujemy pomysłu na ich realizację jako sposobu na życie. Muzyka może być jednym z nich. Przyjdź i dowiedz się, jak zacząć.

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

„Artysta – powołanie czy profesja”
14 grudnia 2017 godz. 16.00-17.30 zgłoś udział zgłoś grupę
21 grudnia 2017 godz. 16.00-17.30 zgłoś udział zgłoś grupę